Vis fjernavatarer

Hvis denne indstilling er slået til, vil den onlineGravatar service blive brugt til at vise profil-ikoner for brugere, der ikke har vlagt et i Mahara Det gør brugerne i stand til at vælge deres profil-ikon én gang på Gravatar siden i stedet for at skulle gøre det på alle Mahara og andre online sider individuelt. (Hvis Gravatar ikke har et ikon til denne bruger vil standard billdet i Mahara blive brugt.)

Grunde til at slå det fra

Denne indstilling bør slås fra i installationen (såsom isloerede intranet) hvor brugere ikke har adgang til internettet. Bruges Gravatar i sådan en opsætning vil det kun skabe unødvendige forsinkelser.

Desuden kan Gravatar på websider der leveres over https, udløse sikkerhedsadvarlser på visse browsere. Dete er fordi at Gravatar billeder leveres via den normale, ukrypterede http.

Egen avatar server

Hvis du har din egen avatar server, der bruger Gravatar protokollen kan du angive dens rod url i din config.php fil:

$cfg->remoteavatarbaseurl = 'http://example.com/avatar/';